V minulém roce bylo na revírech Severočeského územního svazu vykázáno téměř 212000 ks ponechaných ryb o váze téměř 398000 kg. Rybáři na našich revírech uskutečnili přes 743000 docházek, kontrolováni byli dle zápisů v úlovkových lístcích ze strany RS v cca 20000 případech.
KAPR
Vykázáno 130717 ks ponechaného kapra o celkové váze 264638 kg. Z toho téměř 38815 ks bylo ponecháno na našem největším revíru, kterým je ÚN Nechranice.
ŠTIKA
Rybáři si v minulém roce na revírech Severočeského územního svazu dle úlovkových lístků ponechali 3143 ks štiky o celkové váze 6824 kg (2,17 kg/ks). Nejvíce štik si dle dat rybáři ponechali na ÚN Nechranice, kde se jednalo o 299 ks o celkové váze 778 kg.
CANDÁT
V minulém roce si rybáři na revírech Severočeského územního svazu dle úlovkových lístků ponechali 4933 ks candáta o celkové váze 10200 kg a průměrné váze 2,07 kg/ks. Nejvíce candátů se tradičně loví na ÚN Nechranice (cca 50% všech ponechaných dle váhy) a revírech na řece Labi, kam ho ve zvýšených objemech distribuujeme (podobně jako další druhy dravců) i s ohledem na potřebu tlumení invazivního hlaváče černoústého.
SUMEC
Rybáři na revírech Severočeského územního svazu vykázali 1290 ks ponechaného sumce o celkové váze 11995 kg a průměrné váze 9,3 kg/ks. Nejvíce ponechaných je tradičně z Labe, z ÚN Nechranice si rybáři v minulém roce odnesli 83 ks o celkové váze přes 740 kg.
BOLEN
V minulém roce si rybáři na revírech Severočeského územního ponechali 341 ks bolena o celkové váze přes 923 kg a průměrné váze 2.71 kg/ks.
AMUR
Rybáři v minulém roce vykázali 5188 ks ponechaného amura o celkové váze 17019 kg, a průměrné váze 3,28 kg/ks. Amur je oblíben nejen pro svoji bojovnost, ale také kulinářské využití. Je třeba znovu upozornit, že od letošního roku amur patří mezi vyjmenované druhy ryb, kterých je možné si ponechat dle platné legislativy 2 ks denně (kapr, amur, štika, candát, bolen, sumec nebo jejich kombinace), pokud není na konkrétním revíru stanoveno formou bližších podmínek výkonu rybářského práva jinak (přísněji).
LÍN
Rybáři si v minulém roce na revírech Severočeského územního svazu ponechali 7172 ks lína o celkové váze 3534 kg a průměrné váze 0,49 kg/ks. Již několik let se nám daří u tohoto druhy zarybňovací plány i výrazněji překračovat. V Severočeském ÚS si mohou rybáři ponechat pouze 4 ks lína/den (letos byly povolenky za porušení pravidla v několika případech zadrženy).
OKOUN
Na revírech Severočeského územního svazu si v minulém roce ponechali 1406 ks okouna o celkové váze přes 726 kg, průměr ponechaných ryb tak byl přes 0,5 kg/ks, tedy okouni kolem cca 40 cm, což již jsou opravdu krásné ryby. Spolu s tím vyvstala otázka ochrany tohoto druhu, mimo ochrany dané mírou těchto ryb na jednotlivých revírech, přistoupil v předchozích letech náš územní svaz k omezení úlovků okouna na 4 ks/den.
ÚHOŘ
V minulém roce si rybáři na revírech Severočeského územního svazu ponechali 1149 ks úhoře o celkové váze přes 1013 kg a průměrné váze 0,88 kg/ks.
Populace úhoře to v Evropě obecně nemá jednoduché, to především vlivem fragmentace vodních toků (překážky), včetně MVE, kde bohužel často život těchto ryb končí (jde s hlavním proudem, a s ohledem na stavbu těla projde mnohdy česlemi a na lopatkách turbín MVE proto bohužel nacházejí svoji smrt), do moře se již nedostanou a další generace nesplodí. Současná populace úhoře se v Evropě odhaduje na cca 1% původního stavu. Ceny úhoře v minulosti do závratných výšin zvedala poptávka v Asii, jeho vývoz mimo území EU se podařilo zakázat, na což ovšem reagují různí nenechavci, kteří se je pokouší pašovat (patří mezi nejpašovanější zvířata světa).
PSTRUH OBECNÝ
Rybáři si v minulém roce na revírech Severočeského ÚS ponechali 2951 ks pstruha obecného o celkové váze 1412 kg a průměrné váze 0,48 kg/ks. Tento druh již douhodobě stále více rybářů pouští a pro ponechání dávají větší přednost pstruhům duhovým nebo sivenům. Severočeský územní svaz nepodporuje do volných toků distribuci tohoto druhu z intenzivních chovů (nepůvodní linie), do revírů vysazované ryby jsou tak primárně z produkce našich místních organizací.
PSTRUH DUHOVÝ
V roce 2023 rybáři na revírech Severočeského ÚS vykázali 16893 ks ponechaného pstruha duhového o celkové váze přes 7735 kg a průměrné váze 0,46 kg/ks.
SIVEN
V minulém roce rybáři na revírech Severočeského územního svazu vykázali 2361 ks ponechaného sivena o celkové váze přes 854 kg a průměrné váze cca 0,4 kg/ks. Siveny primárně vysazujeme do revírů, kde se s ohledem na pH (snáší vyšší kyselost vody) nedaří tolik jiným druhům lososovitých ryb. Typickým příkladem je oblast Jizerských hor s jejím žulovým podložím.
LIPAN
Rybáři si na revírech Severočeského územního svazu v minulém roce ponechali 232 ks lipana o celkové váze 79 kg. Tento druh je mezi rybáři oblíbený především jako sportovní ryba, kterou jak je patrné v naprosté většině případů pouští. Severočeskému ÚS se zároveň v posledních letech daří zarybňovací plány v případě tohoto druhu i výrazně překračovat a do revírů tak v posledních letech zamířily desítky tisíc kusů těchto krasavců nad rámec zarybňovacích plánů.
PARMA, OSTRORETKA, PODOUSTEV
Rybáři v minulém roce na revírech Severočeského územního svazu vykázali 20 ks parmy o celkové váze 45,7 kg (2,29 kg/ks), 41 ks ostroretky o celkové váze 29,2 kg (0,71 kg/ks) a 59 ks podoustve o celkové váze 62,8 kg (1,06 kg/ks). Tyto druhy jsou oblíbené především jako sportovní, a většina rybářů je pouští. V našem územním svazu je to ostatně na většině revírů s jejich významnějším výskytem v podstatě i povinnost, protože je zde již několik let celoročně hájíme.
CEJN
Na revírech Severočeského územního svazu si rybáři v minulém roce ponechali 13252 kusů cejna o celkové váze 11912 kg. Průměrná váha tedy cca 0,9 kg/ks. Na MP revírech se jedná dle kusů o druhý nejponechávanější druh.
TLOUŠŤ
Rybáři si v minulém roce na revírech Severočeského územního svazu ponechali 1415 ks tlouště o celkové váze 1182 kg.
KARAS
Rybáři si v minulém roce dle úlovkových lístků na našich revírech ponechali celkem 2007 ks karase o celkové váze 1078 kg a průměrné váze 0,54 kg/ks.
OSTATNÍ
Dle úlovkových lístků si rybáři na revírech Severočeského ÚS v minulém roce ponechali 17268 ks ryb evidovaných v kategorii ostatní (např. plotice, perlín, ouklej, stejně jako invazivní druhy jako sumeček americký, hlaváč černoústý nebo slunečnice pestrá apod.).
Upozorňujeme, že od letošního roku je třeba při přisvojení ostatních druhů ryb tyto zapsat do úlovkového lístku bezprostředně po ulovení a ponechání již prvního ponechaného kusu (včetně invazivních, které je zakázáno vracet do revíru), po skončení nebo přerušení lovu (před odchodem od vody) je pak rybář povinen zapsat celkový počet kusů a celkovou hmotnost ponechaných ryb. Dlouhodobě se dříve dělo, že rybáři řadu druhů např. bílé ryby při odchodu od vody nezapisovali vůbec, což velice negativně ovlivňovalo vypovídací hodnotu statistik dle úlovkových lístků. Od příštího roku jako Severočeský územní svaz rovněž plánujeme přísnější ochranu tzv. bílé ryby v době tření, o tom budeme v dostatečném předstihu blíže informovat.