Ministerstvo zemědělství s ohledem k četným dotazům v souvislosti s onemocněním Covid - 19 sděluje:
Jelikož vyhláška č. 197/2004 Sb., k provedení zákona č. 99/2004 Sb., o rybářství, blíže nespecifikuje formu zkoušky pro získání prvního rybářského lístku, tak Ministerstvo zemědělství uvádí, že zkouška může být prováděna také například formou online konference. Osvědčení o vykonané zkoušce může být úspěšnému uchazeči následně předáno např. prostřednictvím poštovních služeb.
Aby pověřené subjekty plnily povinnosti stanovené v pověření ke zkouškám pro získání kvalifikace na první rybářský lístek, tak musí mimo jiné splnit následující podmínku: „O výsledku zkoušky se vyhotovuje protokol, jako protokol může sloužit i konkrétní test uchazeče. Protokol musí být podepsán uchazečem i pověřeným subjektem. Protokol se ukládá
u pověřeného subjektu, který jej uchovává po dobu deseti let.“ Po dobu nouzového stavu v souvislosti s onemocněním Covid-19 je možné zaslat úspěšnému uchazeči protokol například prostřednictvím e-mailu či jinou elektronickou formou. Následně úspěšný uchazeč musí zaslat pověřenému subjektu podepsanou kopii zpět. Je tedy možné u zkoušek konaných v době nouzového stavu naplnit podmínku pověření uchováváním kopie protokolu o zkoušce.
Tento způsob však nelze uplatnit u zkoušek na rybářskou stráž. Zkouška na rybářskou stráž je dle vyhlášky č. 197/2004 Sb. k provedení zákona č. 99/2004 Sb., o rybářství, jednoznačně rozdělena na písemnou a ústní část a je tedy nutné minimálně písemnou část zkoušky konat prezenční formou za předpokladu, že budou dodržena aktuální vládní opatření.
Zdroj: Ministerstvo zemědělství, 8.2.2021, http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/aktuality/koronavirus/stanovisko-mze-ke-zkouskam-pro-ziskani.html
Převzato z: Český rybářský svaz, z. s.